Naviják je ještě výkonnější garanční výbavou pro terénní vozy. Pokud se používá rozumně, je přirozené, jednoduché a efektivní a může dosáhnout dvojnásobného výsledku s polovičním úsilím. Pokud je nesprávně provozován, existuje mnoho skrytých nebezpečí. Mnoho jezdců má na svých vozidlech nainstalované navijáky, ale pokud jde o specifické operace, omezují se pouze na základní natahovací lana.
Začněme tedy od okamžiku, kdy se auto uvěznilo ve volné přírodě a rozhodlo se k vyproštění použít naviják. Po uvíznutí vozu byste měli vystoupit z vozu a pozorovat terén a prostředí. Pomocí zkušeností nebo referenčních vzorců přibližně vypočítejte tažnou sílu potřebnou k vytažení z pasti a určete požadovanou délku lana (když je lano položeno do poslední vrstvy bubnu, naviják může poskytnout Maximální tažnou sílu, ale potřebujete věnovat pozornost ocelovému lanku je třeba nechat na drátěném bubnu alespoň 5 otáček a měkkému lanku alespoň 10 otáček), nebo zda je nutné použít kladku.
Bez ohledu na to, zda je situace odchytu optimistická nebo ne, před zahájením všech operací si nasaďte ochranné rukavice.
Dále si můžete vybrat kotevní bod. Ať už se jedná o sebezáchranu nebo záchranu spoluhráčů, musíte zajistit, aby byl kotevní bod bezpečný. Pokud jako kotevní bod používáte strom, musíte použít popruh pro přidržení stromu. Pokud je upevněn na jiných vozidlech, věnujte pozornost příslušným příležitostem originálního tažného háku a samozřejmě není rozumné jej přímo připevňovat na lištu kovového předního nárazníku. Aby se kabely nehromadily na straně bubnu a nepoškodily naviják, tahejte pokud možno rovně.
Dále je třeba dávat pozor na to, zda při navazování kabelu nehrozí otěr na dráze kabelu. To je důležité zejména u nylonových ohebných kabelů.
Po upevnění kotevního bodu došlo na společný příznak téma-kabel. Věřím, že většina hráčů nemá v rukou speciální kabelovou vlajku. Použití oblečení, batohů a dalších předmětů s určitou hmotností na střed kabelu může také zabránit zlomení a otřesům kabelu. Pokud se obáváte, že si je ušpiníte, použijte Je v pořádku nahradit spadlé silné větve. Nezáleží na tom, co používáte, klíčové je nebýt líný.
Poté můžete připojit ovladač a zapojit spojku. Spojovací kabel ovladače navijáku je obecně poměrně dlouhý, takže při provozu dávejte pozor, aby se ovládací kabel držel dál od vedení navijáku a pneumatiky, aby nedošlo k jeho zachycení. Poté pomalu zatáhněte lanko, nechte uvolněné lanko natáhnout rovně a znovu zkontrolujte upevňovací bod a prapor lanka. Od té doby nesahejte na pevný kabel.
Z důvodu bezpečnosti je nejlepší, abyste během procesu vyprošťování ovládali naviják pouze vy a zároveň „odmísťovali“ nepodstatné osoby, které se na záchraně nepodílejí. Nejbezpečnější místo pro ovládání navijáku je v kokpitu. Když je vše připraveno, můžete začít stahovat kabel.
Při navíjení kabelu dbejte na to, aby byl mozek „probuzený“ a vždy sledujte dynamiku vozidla a okolního prostředí. Nebuď nervózní. Hladkost a pomalost jsou královskou cestou.
Během této doby může vyprošťované vozidlo pomalu dávat olej pro usnadnění vyprošťování, ale dbejte na shodu mezi rychlostí vozidla a rychlostí lana navijáku a nenechte pneumatiky divoce jet. Jakmile je přilnavost obnovena, vozidlo náhle vyskočí a okamžitě se uvolní. Lanko se pravděpodobně zachytí v pneumatice. Záchranné vozidlo by mělo udržovat určitou rychlost v neutrálním stavu a přitom udeřit do očí a brzdit vozidlo, aby se udrželo napětí baterie.
Naviják má při nabírání lanka pod zátěží obrovský pracovní proud, takže se nedá nabírat nepřetržitě po dlouhou dobu. Doporučuje se, aby navíjení kabelu bylo zavěšeno každé 2 metry, aby motor mohl odvádět teplo.
Po úspěšném vymanění se z pasti nezapomeňte po zaparkování auta vystoupit z auta a zabalit vybavení a zařadit P. Před vyjmutím tažného háku se ujistěte, že je lanko v uvolněném stavu. Při navíjení kabelu by měl být kabel rovnoměrně a těsně navinut na buben, aby se zabránilo zachycení vnějšího kabelu ve vnitřní vrstvě a zapletení dohromady.
Mnoho hráčů si myslí, že červený bezpečnostní pás WARN je jen ozdobou, ale jeho funkcí je zabránit zachycení ruky mezi tažným hákem a vodicím portem a způsobit tragédii. Když je vzdálenost od lanka k tažnému háku k vodítku stejná jako délka lanka ovladače, zastavte se a uchopte červený bezpečnostní pás, než budete pokračovat v tažení lanka. Pokud váš tažný hák navijáku není přišroubován bezpečnostním pásem, můžete místo něj použít také lano nebo dlouhý ručník.
Při skutečném záchranném procesu je nevyhnutelné, že při navíjení kabelu dojde k prověšení nebo nerovnoměrnému navíjení. Aby nedošlo k zanechání skrytých nebezpečí, měl by být kabel po šanci znovu uvolněn a správně zatažen.
Po dokončení všech operací nezapomeňte ovladač včas vyjmout, aby nedošlo k náhodnému dotyku.
Výše jsou jen některá místa, která lze při ovládání navijáku snadno přehlédnout. Nejsou komplexní. I při skutečném používání byste měli nejprve dodržovat zásadu bezpečnosti. Musíte přemýšlet o každém kroku operace, abyste vědecky a rozumně dokončili krásnou záchranu.